• Bize Ulaşın
    0312 391 37 37
  • Cengizhan Mah. Sultan Fatih Cad.
    No:11/A Mamak/Ankara
  • Pazartesi - Cumartesi
    09.00am - 18.00pm
Otomatik kapı sistemlerinin bir zamanlar kısıtlı sayıda olması nedeni ile varlığı karşısında şaşkınlık yaşatan, çalışma prensipleri hakkında hiçbir fikir sahibi olmadığımız ve o zamanlar adeta bir tür sihir algılanan bir uygulama olarak anılmasının üzerinden epey bir zaman geçti. Artık teknolojinin baş döndürücü hızını da arkasına alarak bu alanda o kadar çok yenilik hayatımıza girdi ki artık bu kapıların nasıl çalıştığına dair bir fikrimiz var ve her yerde karşımıza çıkıyorlar. Fen Mühendislik tasarımı sayesinde rahat kullanımı, güvenli olması ve sağladığı kolaylıklar çok sayıda avantajlarından sadece birkaçı… 

Otomatik Kapı Sistemleri Avantajları

Güvenlik
Bu gün içinde yaşadığımız dünyada insanların artık temel ihtiyaçlarından bir haline geldi. Yaşadığımız yere ya da çalışma alanımıza hiç kimsenin elini kolunu sallayarak girmesini istemiyoruz. Bu nedenledir ki otomatik kapı sistemleri bizi güvende tutan sistemler olarak giderek daha fazla tercih ediliyor. 
 
Hijyen
Son yıllarda yaşanan ve Pandemi dönemi diye adlandırılan zaman dilimi bizlere hijyenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bizden önce birinin dokunduğu bir kapıyı açmak için dokunduğunuzda hastalık kapmayacağınızı kim garanti edebilir? Hiçbir temasa gerek duyulmadan açılıp kapanan bu sistemler hijyen bakımından tüm korkularımızı gidermiştir.
 
Yaşam Kolaylığı
Günlük yaşamın içerisinde maalesef pek çok alanda gerekli ya da gereksiz zorluklar karşımıza çıkarak bunlar ile baş etmek zorundayız. Özellikle engelli yurttaşlar için bu durum çok daha zor. Otomatik kapı sistemleri bu durumdaki vatandaşların hayatını kolaylaştırmakla kalmayıp herhangi bir neden ile normal kapıların arasında kalarak meydana gelen yaralanmaların ya da bir eşyanın hasar görmesini de engelliyor.

Otomatik Kapı Nasıl Çalışır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir otomatik kapının açılıp kapanması karşısında hayrete düştüğümüz yıllar geride kaldı. Sensör sisteminin hayatımıza girdiği yıllardan bu yana bu sektörün de gelişmesine katkı sundu. Yaklaşan kişiyi algılayarak belli bir mesafede kapının açılmasını ve kapanmasını sağlayan sensörler farklı çalışma prensipleri bulunuyor.
 
Basınç Sistemi
Birisi üzerine bastığında üzerinde oluşturduğu basınç sayesinde bunu algılayan ve kapının açılmasını sağlayan sistemdir.
 
Kızılötesi Sensör Sistemi
Çıplak gözle görülemeyen kızılötesi ışınlardan kapıya belli bir mesafede oluşturulan perde kapıya yaklaşan olduğunda sistemi harekete geçirerek kapının açılmasını sağlar.
 
Düşük Mikrodalgalar Radar Sistemi
Genelde garaj kapılarında tercih edilen bu sistem bir uzaktan kumanda yardımı ile ya da araç içerisine monte edilen sensörün algılanması ile çalışmaktadır. 
 
Düğme Sistemi
İnsan gücünün itmesi ile elde edilen açılma desteğinin bir makine yardımı ile verilmesi sayesinde çalışan sistemlerdir.