• Bize Ulaşın
    0312 391 37 37
  • Cengizhan Mah. Sultan Fatih Cad.
    No:11/A Mamak/Ankara
  • Pazartesi - Cumartesi
    09.00am - 18.00pm
Geçmiş yıllarda sıklıkla gördüğümüz o gürültü ile açılıp kapanan, hantal ve ağır kepenkler artık geride kaldı. O zamanlar pek çok dükkan sahibi bu ağırlığın verdiği zahmetten dolayı kepenk taktırdığına pişman olur ama sağladığı güvenlik avantajı nedeni ile açılış ve kapanış saatlerinde bu eziyete katlanmak zorunda kalırdı.
Oysa günümüzde Fen Mühendislik tarafından üretilen kepenk sistemleri hiç de öyle değil ve o yıllarda bu zahmete katlananlara iç geçirten bir kullanım kolaylığı da sağlamakta. 

Kepenk Çeşitleri Nelerdir?

Çalışma mekanizması ya da kullanılacak alana göre oluşan kepenk sistemleri şöyledir:
 
Manuel Kepenkler
Söz konusu sistemler adından da anlaşılacağı üzere el yardımı ile çalışan sistemler olarak bilinir. Genelde bir makara ya da bu görevi gören başka bir aparat yardımı ile açılıp kapanan sistemde elektrik kullanımına gerek bırakmaz.
 
Elektrikli Otomatik Kepenk
Farklı özelliklere sahip iş yerleri ve garaj gibi alanlarda tercih edilen bu sistemler açılması esnasında fiziksel güç gerektirmemesi nedeni ile tercih edilir. Paslanmayan ve kir tutmayan malzemeden yapılması sayesinde kolay temizlenme imkanı da tanımakta ve uzaktan kumanda yardımı ile de çalıştırılmaktadır.
Söz konusu çeşitlerin pencere ve kapılar için de ayrı olarak üretilen motorlu veya manuel çalışma prensibine sahip kendi içinde çeşitleri de bulunmaktadır. 

Kepenk Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kepenk sistemleri artık yaşam alanlarımızın ya da iş yerlerimizin güvenliğini sağlamak adına tercih olmaktan çıkarak ihtiyaç haline geldi. Bir sabah kalktığınızda garaj kapınızın kırılıp aracınızın yerinde yeller estiğini görmek istemezsiniz ya da iş yerinizin kırık camları sonucunda karşılamak zorunda kalacağınız maddi hasarı; bu nedenle yeterli güvenliği sağladığından emin olacağınız bir sistemde karar vermek bu konuda ilk adım. İkinci aşama ise elbette bu konuda gerek üretim gerekse montaj sırasında profesyonel bir işletme tercihi. Motorlu sistemlerde elbette motor gücünün sistem ile uyumlu olmasına da dikkat etmek gerek. Kaliteli malzemelerden üretilmesi de bu konuda karar aşamasında olanlar için önemli bir detay. Kolay temizlenebilir olmasına da dikkat etmek gerek.