• Bize Ulaşın
    0312 391 37 37
  • Cengizhan Mah. Sultan Fatih Cad.
    No:11/A Mamak/Ankara
  • Pazartesi - Cumartesi
    09.00am - 18.00pm
Artık neredeyse her binada karşımıza çıkıyor; siz kapıya yaklaştığınızda filmlerdeki uzay mekiği kapılarını çağrıştıran bir zarafet ile kapı kendiliğinden açılıveriyor. 
Diğer adı otomatik kayar kapı olan fotoselli kapı kendiliğinden açılıvermesi sayesinde size kendinizi önemli hissettirse de aslında üretiminde Fen Mühendislik tarafından tasarlanmış bir sistem yatıyor. Bir cismi optik etkenlerden destek alarak algılayan ve daha sonra hızlı bir şekilde değerlendirerek sinyale dönüştüren sisteme verilen ad olan fotosel, kapıların üst kısmında yer alır. Geçiş alanına girer girmez devreye giren sistem sizi anında algılayarak kapının açılmasını sağlamakla kalmayıp, algı alanından çıkar çıkmaz arkanızdan kapanır. Özelikle giriş ve çıkışların yoğun olduğu alanlarda gerek ısı kaybına yol açmaması gerekse de maksimum enerji tasarrufu sağlaması açısından tercih edilir. 

Fotoselli Kapı Nasıl Çalışır?

İçerisinde yer alan birden fazla sistemin bir arada ve uyum içinde çalışması sonucuna bağlı olarak işlevsel olarak kullanıma uygundur. Bu sistemleri incelemeden çalışma prensibini anlamak zor olabilir.
 
Algılama Sistemi
Bir tür radar olarak da tanımlayabileceğimiz sistem kapıya yaklaşan kişiyi algılayarak kızılötesi ya da mikrodalga frekanslar aracılığı ile kontrol paneline gönderir.
 
Kontrol Paneli
Kapının beyni tanımlaması yapmak yanlış olmaz. Kapının aç-kapa özelliğini uygulayan ya da gerekli durumlarda sürekli açık halde bırakan modların düzenlemesini de yapan panel ayrıca bir bilgisayar paneline entegre edildiği takdirde uzaktan da kontrol edilebilir.
 
Kanat Profilleri Sistemi
Genel olarak alüminyum malzemeden oluşan kanat profilleri tek bir kapı ağırlığı 50 ile 60 kg arasında değişebilir. Sistemin sorunsuz şekilde çalışabilmesi kanatların ağırlığına bağlıdır.
 
Motor ve Yürütme Grubu
Birbiri ile uyumlu şekilde çalışması nedeni ile aynı sistem içinde tanımlanan bu iki unsurda genelde dekoderli motorlar tercih edilir. Hız ve kapının ağırlığı gibi etkenler bu sistemin sağlıklı çalışmasında etkilidir.
 

Fotoselli Kapılar Nerede Kullanılır?

Sağladığı kullanım kolaylığı ve avantajları nedeni ile artık sadece filmlerdeki uzay mekiği kapılarında değil günlük hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan fotoselli kapı yaygın bir kulanım alanına sahiptir. Otellerden hastanelere, alışveriş merkezlerinden marketlere varan bu geniş yelpazenin nedeni kalabalık mekanlarda akışkanlık sağlamasıdır. İşletmelere modern bir görünüm da kazandıran söz konusu sistemler depo gibi yerlerde açılıp kapanması sayesinde hızlı sevkiyat yapılmasına da olanak sağlar. Engelli kişiler için ayrı bir kolaylık anlamına gelen bu sistemler belki de onların günlük yaşantılarını kolaylaştıran ve çeşitli mekanlara giriş çıkışlarda sorun yaşamamalarını sağlayan nadir tasarımlardır.